راهنمای انتخاب کاناپه برای محیط های کوچک با فضای کم

مشخصا کاناپه های دو نفره از بهترین گزینه های انتخاب مبل برای فضاهای کوچک هستند، چرا که فضای کمی اشغال می کنند و به سادگی در هر محیطی فیت می شوند.  اما مبل های دو نفره تنها گزینه ی مبلمان برای  فضای آپارتمان شما نیستند، شما می توانید به گزینه های مکانیزم دار رترو و حتی مبل های چند وجهی فکر کنید. می پرسید که چطور مبل های جا گیر و بزرگ چند وجهی را در فضای کوچک قرار دهید؟ نکته اینجاست که بهترین مبل ها برای فضاهای کوچک معمولا آن چیزی که شما فکر می کنید نیستند، در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای انتخاب بهترین مبل برای فضاهای محدود با شما در میان بگذاریم تا به سادگی بتوانید گزینه مناسب خود را انتخاب کنید.

 

چه اندازه ای مناسب است ؟

ممکن است شما بتوانید مبل خاکستری و بزرگ محبوب خود را در فضای پذیرایی خود به راحتی جا دهید اما چه فایده ای در جا دادن آن وجود دارد اگر این مبل به طوری فضای اتاق را اشغال کند که راه های عبور و مرور به سمت های مختلف اتاق بسته شود، می توان چیدمانی زیبا ارائه کرد که کاربرد های مبلمان و حتی اتاق پذیرایی شما را به طور کامل به هم بریزد پس باید بدانید که وقتی با فضاهای کوچک سر و کار دارید مورد علاقه و زیبا بودن مبلمان و چیدمان آن ها فقط بخشی از مسئله خواهد بود. برای انتخاب ابعاد مبلمان به نکات زیر دقت کنید:

ابعاد:

 • اینکه یک مبل در اتاق شما جا میشود به این معنی نیست که این مبل می تواند در این فضا قرار گیرد، برای به دست آوردن بهترین اندازه برای مبل ها ابتدا خطوطی آزمایشی را روی سطح اتاق رسم کنید که نشان دهنده معابر مهم اتاق شماست سپس ابعاد فضاهای باقی مانده را برای مبلتان در نظر بگیرید.
 • توجه کنید حتما مبلی را انتخاب کنید که ارتفاع آن کوتاه تر از دیوار پشت آن باشد، برای مواردی که پشت مبل شما آشپز خانه قرار دارد ممکن است توجه نکردن به این مورد باعث شود شما مجبور شوید کل مبلمان را از نو عوض کنید.
 • بین فضای کاناپه تا عسلی ها ۴۵ سانتی متر فاصله در نظر بگیرید، ۴۵ سانتی متر به اندازه ای نزدیک هست که در دسترسی اختلالی ایجاد نکند و همچنین آنقدر فاصله دارد که بهترین استفاده ممکن از فضا را برده باشید.
 • اگر قصد استفاده از مبلمان چند وجهی را دارید توجه کنید حتما یکی از وجوه آن از دیگری کوتاه تر باشد تا پتانسیل مناسب برای تعیین محل مناسب برای این مبل ایجاد شود، همچنین باید به جهت بعد کوچک تر نیز توجه کنید.
 • همیشه سه و نیم قدم فضا را برای فاصله بین کاناپه و صندلی های دیگر در نظر بگیرید، این فضا باعث می شود که مبل های شما در یک نمای دو بعدی و به هم ریخته به نظر نیایند و فضای اتاق شما بزرگتر نشان داده شود.
 • حتما هفت قدم فاصله از تلویزیون را در نظر بگیرید، فضای خالی جلوی تئاتر ها و سینماها بی دلیل خالی نیست، نبود این فاصله باعث به سختی افتادن بیننده هنگام تماشای تلویزیون و ایجاد مشکلاتی همچون درد گردن و آسیب دیدن چشم ها میشود.

 

بالانس:

 • برای انتخاب مبل ها در فضاهای محدود شما باید کمی بیشتر از خلاقیت خود استفاده کنید، ممکن است ست های هفت یا هشت نفره متناسب با فضای اتاق شما ظاهر نشوند، این موارد استاندارد هستند و معمولا بالانس مناسبی را در دیدگان بیننده به وجود می اورند اما اگر نیاز است که شما از ست های با تعداد های متفاوت استفاده کنید لازم است که تناسب و بالانس مناسبی بین ابعاد، فرم و جنس های مختلف مبل ها به دست آورید. پس در انتخاب مبلمان مناسب برای اتاق خود فقط به ابعاد و امکان جای گیری آن ها توجه نکنید چرا که ممکن است در اخر با یک فضای بی روح و حتی آزار دهنده مواجه شوید، لزومی ندارد که در این مرحله از یک طراح دکوراسیون کمک بگیرید هر چند که انجام دادن آن احتمالا تاثیر دو چندانی بر زیبایی اتاق شما خواهد داشت اما اگر قصد انجام این کار را ندارید فقط به ذهن و چشم خود توجه کنید چرا که ذهن و چشم های شما قاضی های دقیقی برای بالانس بودن هر عنصری هستند.

 

چیدمان و جاگیری:
 • از آنجایی که کاناپه شما معمولا بزرگترین بخش مبلمان شما محسوب می شود باید توجه کنید محل قرار گیری آن در جایی باشد که کمترین فضای عبور و مرور را نیاز دارد، چالش بزرگ در آپارتمان های کوچک یافتن محل مناسب همین کاناپه است و بعد از پیدا کردن محل مناسب برای آن بقیه قسمت ها با کمی توجه به اصول بالانس تعیین موقعیت می شوند.
 • حتما سعی کنید یک کاناپه را در ست خود قرار دهید مگر آنکه بخواهید در فضای آپارتمان خود تمرین ورزشی انجام دهید.
 • می توانید یک کاناپه را پشت به دیوار تکیه دهید تا از محدودیتی که در تقسیم فضای اتاق به چند قسمت به وجود می آورد جلوگیری کنید.
 • کاناپه مرکز توجه یک مبلمان است، از آن برای ایجاد توجه به نقاط مختلف مثل شومینه و پنجره ها استفاده کنید، همچنین معمولا کاناپه حس محل میزبان بودن را القا می کند پس در تعیین مکان آن به این دو نکته نیز توجه کنید.

 

طراحی:

 • برای اتاق های با فضای کم معمولا انتخاب مبلمان به صورتی پیشنهاد می شود که مبل ها در فضای اتاق محو شوند و خیلی به چشم نیایند برای مثال در اتاق های سفید رنگ مبلمان سفید و در اتاق های با دیوار تیره از رنگ های تیره استفاده کنید، البته می توانید از مبلمان رنگی نیز استفاده کنید اما توجه داشته باشید که در استفاده از رنگ های جیغ که موجب جلب توجه بیشتر و کوچک تر نشان داده شدن فضای اتاق شما می شود دقت لازم را داشته باید، همچنین فراموش نکنید رنگ خاکستری یک رنگ خنثی است و اگر محیط زندگی ثابتی ندارید استفاده از آن می تواند هزینه های ناشی از تعویض مبلمان را برای شما کاهش دهد.

 

راحتی و کارایی:

 • اگر ۱۹۲ سانتی متر قد دارید انتخاب یک کاناپه کوچک شاید چندان منطقی به نظر نرسد چرا که به هر حال شما مبل را برای استفاده کردن خرید می کنید و اگر قرار است که از آن استفاده نشود چه اهمیتی دارد که طراحی و زیبایی آن با فضای اتاق شما سازگار است، به عنوان فاکتور نهایی همیشه راحتی و کاربرد مبل را مورد توجه قرار دهید.
 • همچنین استفاده از مبل های مکانیزم دار و تخت خواب شو می تواند برای فضای کوچک شما یک معجزه باشد و چندین نیاز شما را رفع کند پس حتما مبل های مکانیزم دار و تخت خواب شو را در گزینه های خود قرار دهید تا هم در فضا و هم در هزینه های خود صرفه جویی کرده باشید.

 

جمع بندی :

 • مواردی که در بالا گفته شد همگی فاکتور هایی هستند که در انتخاب کاناپه و مبلمان در فضاهای کوچک می توانند شما را یاری دهند، در انتخاب مبلمان مناسب تنها یک فاکتور را مد نظر قرار ندهید و سعی کنید با اشراف داشتن به موارد بالا به یک دید کلی و انتخاب مناسب از بین گزینه های موجود برسید و پکیجی که بیشتر از همه مناسب شما و فضا و محیط زندگی شماست را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.